Pracownia

AMM Building Engineering to pracownia projektowa oraz biuro obsługi inwestycji budowlanych działające od 2009 roku.
W zakresie oferowanych usług znajdują się:

– Analizy chłonności terenów inwestycyjnych
– Decyzje WZ
– Projekty koncepcyjne
– Projekty budowlane (pełnobranżowe)
– Projekty wykonawcze (pełnobranżowe)
– Projekty technologiczne dla gastronomii
– Kosztorysy
– Inwentaryzacje
– Kierowanie budową i nadzór
– Doradztwo techniczne, inwestycyjne i prawne związane z budownictwem
– Odbiory techniczne lokali od deweloperów
– Diagnostyka termowizyjna budynków

Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie. Zasadniczym celem naszej działalności jest opracowanie kompletnej i wyczerpującej dokumentacji projektowej, oraz nadzór na każdym etapie jej realizacji.

1. PRACE PRZYGOTOWAWCZE PRZEDPROJEKTOWE
– Analizy chłonności terenów inwestycyjnych – polegają na zgromadzeniu możliwie jak największej ilości dostępnych danych nt. określonej nieruchomości (działki / działek budowlanych) określających jej potencjał inwestycyjny wyrażony w PUM / GLA, oraz zagrożeń jakie mogą wynikać z jej specyfik. Wyniki analizy chłonności są niezbędnym opracowaniem w procesie podejmowania strategicznych decyzji inwestycyjnych, zwłaszcza decyzji o zakupie bądź zaniechaniu zakupu danej nieruchomości na cele budowlane. Niejednokrotnie analiza stanowi wstępną koncepcję zabudowy lub jest uzupełniona o program funkcjonalno-użytkowy.
Program funkcjonalno-użytkowy.
Decyzje WZ.

2. PROJEKTOWANIE
Inwentaryzacje – Inwentaryzacja oznacza wykonanie szczegółowych obmiarów istniejącego obiektu budowlanego oraz rozrysowaniu wszystkich jego części w zakresie niezbędnym do prawidłowego przygotowania dokumentacji projektowej oraz bezpiecznego i sprawnego prowadzenia robót budowlanych. Inwentaryzacje wykonuje się zawsze w przypadku gdy zamierzamy prowadzić prace w istniejącym obiekcie, zwłaszcza gdy jest on wpisany do rejestru zabytków.  Wykonujemy dla Państwa inwentaryzacje w dowolnym zakresie, również instalacyjne. Zakres inwentaryzacji jest ustalany indywidualnie dla każdego obiektu.
Projekty koncepcyjne – Stanowią podstawę do określenia potrzeb funkcjonalnych inwestora i możliwości ich zrealizowania w zadanej lokalizacji, z uwzględnieniem wszystkich możliwości i ograniczeń wynikających z treści decyzji WZ lub zapisów MPZP. Zakres projektu koncepcyjnego może być bardzo zróżnicowany, Najczęściej wykonujemy trójwymiarowy, szkicowy model obiektu i zagospodarowania terenu w którym dokonujemy korekt w trakcie konsultacji z inwestorami.
Projekty budowlane / POZWOLENIE NA BUDOWĘ – Projekt  budowlany jest konieczny do uzyskania pozwolenia na budowę a także w niektórych przypadkach przy zgłoszeniu robót budowlanych. Jego zakres i forma są ściśle określone w rozporządzeniu. Zgodnie z obowiązującym w UE prawodawstwem prawo wykonywania projektów budowlanych mają wyłącznie projektanci / architekci  „pełniący samodzielne funkcje techniczne w budownictwie” czyli posiadający tzw. „uprawnienia budowlane” i będący czynnymi członkami izb. W ramach świadczonych usług oferujemy naszym Klientom wykonywanie projektów wielobranżowych bez ograniczeń, oraz pełnomocnictwo w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę, co oszczędza Państwu wiele czasu i pozwala bez stresu przebrnąć przez cały złożony proces administracyjny.
Projekty techniczne (pełnobranżowe) – Projekt techniczny, który do niedawna był integralną częścią projektu budowlanego, a obecnie stanowi jego uzupełnienie, musi zostać przygotowany aby można było w ogóle rozpocząć roboty budowlane. Projekty techniczne składają się podobnie jak projekt budowlany z części opisowej i rysunkowej a ich rolą jest nieco bardziej szczegółowe niż ma to miejsce w przypadku projektu budowlanego, wyjaśnienie szczegółów technicznych realizowanego obiektu, takich jak wymiary elementów konstrukcyjnych, sposób i zakres wyposażenia obiektu w instalacje wewnętrzne (woda, kanalizacja, gaz, prąd etc.). Przygotowywane przez nas projekty techniczne są opracowaniami pełnobranżowymi. Z zasady unikamy podejmowania się wykonania częściowych projektów technicznych z uwagi na brak możliwości kompleksowej koordynacji w takim przypadku co zawsze stwarza ryzyko popełnienia błędu.
Projekty wykonawcze (pełnobranżowe).- Jest to etap projektowania o najszerszym zakresie merytorycznym ale i formalnym. Najkrócej można go scharakteryzować jako „uszczegółowiony, pełnobranżowy projekt techniczny”. Projekty wykonawcze przygotowuje się zazwyczaj dla dużych inwestycji, gdzie dokonuje się bardzo szczegółowych rozliczeń z wykonawcą. Projekty wykonawcze poza architekturą obejmują również branżę konstrukcyjną, sanitarną, elektryczną a nierzadko również architekturę wnętrz, projekty meblowe oraz rysunki detali wraz z przedmiarami materiałowymi i ilościowymi wyposażenia.
– Projekty technologiczne (GASTRONOMIA, USŁUGI, HANDEL). – Prawie każda inwestycja która nie jest budynkiem mieszkalnym, w mniejszym lub większym zakresie wymaga opracowania projektu technologicznego. Dotyczy to zarówno budynku hotelowego z rozbudowanym zapleczem restauracyjnym jak i obiektu małej gastronomii (tzw. „budki z…”). Dzięki wieloletniemu doświadczeniu dysponujemy odpowiednią wiedza i doświadczeniem z zakresu obiektów gastronomicznych, choć w katalogu naszych realizacji jest również żłobek i hotel. Każdy wykonywany przez nas projekt technologiczny podlega uzgodnieniu z rzeczoznawcą ds. higieniczno-sanitarnych (Sanepid) a w szczególnych przypadkach podlega również zatwierdzeniu przez Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.
Kosztorysy.– Realizacja inwestycji budowlanych wiąże się zawsze z koniecznością określenia prognozowanych kosztów i przygotowania budżetu. W przypadku niewielkich inwestycji takich jak domy jednorodzinne, gdzie pojawienie się nie przewidzianych wydatków raczej nie będzie przyczyną wstrzymania robót, prognozy związane z realizacją można określić w sposób wskaźnikowy, dzieląc na etapy. W przypadku dużych inwestycji, pozornie nie wielka zmiana w projekcie lub nie ujęcie w budżecie określonych robót może zaważyć na realizacji całej inwestycji lub nawet w ekstremalnych przypadkach uniemożliwić jej dokończenie. Bez względu na skalę budynku, warto kwestie finansowe brać pod uwagę przynajmniej w ujęciu ogólnym aby na bieżąco kontrolować wydatki oraz przygotować sobie zabezpieczenie na ewentualne, nie przewidziane wydatki. Podejmując współpracę z nami możecie Państwo liczyć ze również te zagadnienia będą w zakresie naszej troski o Państwa inwestycje.

3. NADZORY I KOORDYNACJA
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i posiadanych uprawnieniach możemy naszym Klientom zagwarantować rzetelne wsparcie na każdym etapie budowy, od robót ziemnych aż do wykończenia obiektu „pod klucz”. Jesteśmy do Państwa dyspozycji zarówno gdy chodzi o odbiór jakościowy i ilościowy robót, jak również sprawy związane z budżetowaniem budowy i zgodność z przestrzeganiem zawartych z wykonawcami umów. Ponadto dysponujemy własną bazą sprawdzonych wykonawców dzięki czemu możemy zaoferować Państwu koordynację całego procesu inwestycyjnego nie tylko na etapie projektowania ale również na etapie realizacji.

4. OPINIE I EKSPERTYZY
Odbiory techniczne lokali przed zakupem od dewelopera –  Przed wydaniem kilkuset tysięcy złotych na nowe mieszkanie lub dom, lub przed podpisaniem umowy najmu lokalu użytkowego, warto się upewnić że nie będziecie Państwo musieli wyłożyć takiej samej lub większej sumy na naprawę wszystkich usterek zanim przystąpicie do prac wykończeniowych. Szukanie błędów u innych nie jest tym co lubimy robić najbardziej, niemniej  Należy pamiętać że wszelkie wady i usterki wcześniej czy później dadzą o sobie znać. Nie naprawienie ich na odpowiednio wczesnym etapie tylko zwielokrotni koszt ich naprawy w przyszłości, nie wspominając o tym że skomplikuje i opóźni sam proces projektowania (w przypadku architektury wnętrz), przeciągnie  prace wykończeniowe w waszym lokalu a w skrajnym przypadku spowoduje konieczność dokonywania kosztownych rozbiórek i demontaży wskutek których nie rzadko wysokiej jakości materiały – płytki czy parkiet lub meble będą nadawały się wyłącznie do utylizacji. Warto takim sytuacjom zapobiegać dlatego oferujemy naszym klientom pomoc w zakresie oceny l stanu technicznego lokali i budynków.
Diagnostyka termowizyjna budynków – Dla naszych klientów wykonujemy diagnostykę szczelności obiektów z użyciem kamery termowizyjnej. Dzięki zastosowaniu tej technologii jesteśmy w stanie precyzyjnie wskazać miejsca w budynku wymagające napraw pod względem izolacyjności termicznej – tzw. „mostki termiczne”. Należy pamiętać że mostki termiczną nie powodują jedynie wychładzania budynku, lecz stanowią miejsca o wyższym ryzyku wystąpienia zagrożenia mikologicznego (zagrzybienie budynku). Nie wolno tego lekceważyć ponieważ objawy zagrzybienia w stanie przewlekłym są właściwie nie usuwalne a ich doraźna likwidacja wiąże się zawsze z koniecznością zastosowania środków chemicznych, które nie zawsze wpływają pozytywnie na zdrowie mieszkańców.